با رژیم غذایی مناسب ایمنی بدن خود را بالا ببرید!

دکتر سیمین میدانی، رئیس تیم ایمنی شناسی غذایی از دانشکده TUFTS مرکز تحقیقاتی تغذیه USDA در امریکا می‌گوید: آنچه می‌خوریم تعیین کننده پاسخی است که سیستم ایمنی ما به انواع ژن‌های بیماری زا می‌دهد و اینکه چطور می‌تواند به خوبی در مقابل ژن‌های بیماری زا اعم از ویروس، میکروب و باکتری … از بدن دفاع کند.

همچنین ویتامین‌های سی، دی، ب کمپلکس، زینک و سلنیوم به دو بخش دفاعی بدن کمک می‌کنند؛ سیستم ایمنی درونی که در خط اول جبهه دفاعی با سیستم ایمنی منطبق بر میکروب وارد شده پشتیبانی می‌شود؛ سلول‌های T که به سلول‌های قاتل مشهورند و آنتی بادی‌ها و دیگر سربازان را به این جبهه می‌فرستند.

ناگفته نماند که در تمامی مراحل، سن و سلامت کلی بدن و سطح استرس که با آن درگیریم، از فاکتور‌های اساسی هستند.

اگر فرد چاقی هستید، سیگار می‌کشید، نوشیدنی الکلی می‌خورید و بیماری‌های زمینه‌ای دارید، خواب خوب ندارید و آدمی با سطح استرس بالا هستید، به آنچه می‌خورید توجه کافی بکنید تا مصونیت پیدا کنید. البته این مهم است به وزن مناسب برسید و استرس خود را کاهش داده و خواب خوب داشته باشید و منظم ورزش کنید. بدون این اصول اولیه تندرستی، بدن شما به سختی باید تلاش کند تا بیماری را شکست دهد و امکان این هست که بیماری شما را شکست دهد.

آیا رژیم غذایی برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن وجود دارد؟

پاسخ آری است. بهترین تغذیه برای بالا بردن سیستم دفاعی، مصرف روزانه سبزیجات و میوه‌ها به رنگی‌های قرمز، زرد، نارنجی و سبز و غلات کامل و پروتئین‌هایی شامل پروتئین‌های گیاهی مانند عدس انواع نخود‌ها و لوبیا و انواع ماهی ها، پنیر‌های کم کالری و کم چربی توفو، کره بادام زمینی است. (که تمام این پروتئین‌ها به نام lean protein شناخته می‌شوند)

مصرف غذا‌های مدیترانه‌ای باعث جلوگیری از بیماری‌های چربی خون، فشار خون، از دست دادن حافظه، افسردگی و سرطان سینه می‌شود. این رژیم غذایی به افزایش تراکم استخوان بدن سالم کمک می‌کند و در کنار کاهش وزن به شما نوید زندگی طولانی و سالم‌تری را هدیه می‌کند.

ارسال دیدگاه

guest
0 دیدگاهها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاهها