ویژگی یک عینک آفتابی استاندارد چیست؟

بعضی از مردم تصور می‌کنند که اگر نور خورشید چشم‌شان را اذیت نمی‌کند، نیازی به استفاده از عینک آفتابی نیست. اما بهتر است بدانید خورشید اشعه‌‌ی مضری به نام UV دارد که می‌تواند آسیب جدی به چشم‌تان وارد کند. حتی اگر آسمان ابری و اثری نور خورشید کمتر بود، باز هم توصیه می‌کنیم از عینک آفتابی استفاده کنید.

اما انتخاب عینک آفتابی استاندارد کار ساده ای نیست و نیاز به دانستن نکاتی دارد که جدا از ویژگی های زیبایی آن، الزامی است.

اشعه فرابنفش یا UV موجی در محدوده ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر دارد که بلندتر از پرتو ایکس است. در این صورت انرژی اشعه فرابنفش کمتر از پرتو ایکس و بیشتر از نور مرئی است. این امواج ۱۰% از نور خورشید را در بر می‌گیرد.

اشعه‌های مضر خورشید در بازه زمانی ۱۰ صبح تا ۲ ظهر شدیدتر می‌شود و ممکن است به چشم شما آسیب برساند. علاوه بر نور مستقیم، انعکاس نور خورشید از برف، آب و شن و ماسه نیز مضر است و باید از عینک آفتابی نیز استفاده کنید.

تنها راه حل شناخته شده محافظت از چشم در برابر اشعه مضر خورشید، استفاده از عینک آفتابی است. بسیاری از لنز‌های طبی از چشم محافظت می‌کنند، با این حال برای اطمینان بیشتر بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید.

یک عینک آفتابی باید مانع ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از اشعه فرابنفش به چشم شود. همچنین محافظ UV عینک دودی باید ۴۰۰ باشد تا از برخورد هرگونه اشعه مضر خورشید به چشم جلوگیری کند. از این رو توصیه می‌کنیم پیش از خرید، استاندارد عینک دودی را بررسی کنید.

 

ارسال دیدگاه

guest
0 دیدگاهها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاهها